Perlica zwyczajna?

Perlica zwyczajna - etykieta gatunkowa

Perlica zwyczajna
łac. Numida meleagris, Linnaeus, 1758

Perlice, nazywane zwyczajowo perliczkami, pochodzą z Afryki. Ptaki żyjące w naturze wyróżniają się bardzo dobrym przystosowaniem do trudnych warunków środowiskowych; potrafią przetrwać okresowy brak wody. Podobnie jak bażanty, noc spędzają na drzewach. Udomowione zostały ok. 2000 lat temu, a nadal występują u nich cechy ptaków dziko żyjących. Latają słabo i niechętnie, za to są dobrymi biega-czami; w ciągu dnia pokonują ok. 5 km. Są to ptaki bardzo płochliwe; natychmiast reagują, gdy w ich otoczeniu pojawia się drapieżnik. Objawia się to głośnym skrzeczeniem, którym alarmują całą okolicę.

samiec
Długość ciała: 40–75 cm
Rozpiętość skrzydeł: ok. 60 cm
Masa ciała: ok. 1,5 kg

samica
Długość ciała: 40–75 cm
Rozpiętość skrzydeł: ok. 57 cm
Masa ciała: ok. 1,2 kg

Kura zielononóżka?

Kura zielononóżka - etykieta gatunkowa

Kura zielononóżka kuropatwiana
łac. Gallus gallus domesticus, Linnaeus, 1758
rasa rodzima

Jest to polska ogólnoużytkowa rasa kur, która została wyhodowana na przełomie XIX i XX w. Nazwa pochodzi od oliwkowego koloru nóg tych ptaków. Charakteryzują się przede wszystkim dużą nieśnością (150–180 jaj rocznie) i smacznym mięsem przy niewielkich wymaganiach pokarmowych oraz przy dużej samodzielności w wyszukiwaniu pokarmu. Kury te są wyjątkowo odporne na choroby i niskie temperatury. Wielką zaletą jaj znoszonych przez zielononóżki są wysokie wartości odżywcze oraz o 30% niższa zawartość cholesterolu w porównaniu do jaj kur innych ras.

samiec
Długość ciała: 62 cm
Rozpiętość skrzydeł: 88 cm
Masa ciała: 2,2–2,7 kg

samica
Długość ciała: 54 cm
Rozpiętość skrzydeł: 72 cm
Masa ciała: 1,8–2,3 kg

Kura serama?

Kura serama - etykieta gatunkowa

Kura serama
łac. Gallus gallus domesticus, Linnaeus, 1758

Jest to najmniejsza rasa kur na świecie, pochodząca z Półwyspu Malajskiego. Uroku dodaje jej szczególna osobowość: jest bardzo ufna i przyjazna w stosunku do ludzi oraz daje się łatwo oswajać. Rasa ta została sprowadzona do Ameryki Północnej dopiero w 2001 r., następnie przez Holandię trafiła do kolejnych krajów europejskich. W Stanach Zjednoczonych kura serama jest obecnie jednym z najpopularniejszych zwierząt domowych! Ciekawostką są zawody w śpiewie kogutów, które odbywają się w Tajlandii.

samiec
Długość ciała: 34–37 cm
Rozpiętość skrzydeł: 45–50 cm
Masa ciała: ok. 0,5 kg

samica
Długość ciała: 24–28 cm
Rozpiętość skrzydeł: 40–44 cm
Masa ciała: ok. 0,42 kg

Kura czubatka?

Kura czubatka polska brodata miniaturowa - etykieta gatunkowa

Kura czubatka polska brodata miniaturowa
łac. Gallus gallus domesticus, Linnaeus, 1758
rasa rodzima

Jest jedną z najstarszych ras kur pochodzących z Polski. Niegdyś stanowiła nieodłączny element krajobrazu na wsiach i we dworach. Przez setki lat wszystkie kury czubate w całej Europie nazywane były polskimi. Zmieniło się to podczas kongresu hodowców w Dreźnie w 1869 r., kiedy to Polski nie było na mapie świata. Odmiany, które posiadają czub i brodę, a nie mają grzebienia, nazwano wówczas kurami padewskimi. Czubatka polska jest typową rasą wystawową, bez większego znaczenia w gospodarce. Są to ptaki łagodne, czujne i dosyć płochliwe; wyróżniają się jednak sporym temperamentem.

samiec
Długość ciała: 59 cm
Rozpiętość skrzydeł: 71 cm
Masa ciała: 0,9 kg

samica
Długość ciała: 34 cm
Rozpiętość skrzydeł: 61 cm
Masa ciała: 0,8 kg

Kaczka pomniejszona?

Kaczka pomniejszona - etykieta gatunkowa

Kaczka pomniejszona
łac. Anas platyrhynchos f. domestica, Linnaeus, 1758

rasa rodzima

Kaczka rodzimej rasy wyhodowana w XX w. Rozmnażano ze sobą dzikie kaczki krzyżówki, a z otrzymanych populacji wybierano te osobniki, które wykazywały dobre cechy mięsne. Następnie krzyżowano je z lżejszymi kaczkami pekin. Efektem tej pracy jest kaczka pomniejszona. Jak sama nazwa wskazuje, jest to kaczka mniejszych rozmiarów. Upierzenie ma wyłącznie białą barwę, łapy są pomarańczowe, a dziób może przyjmować ubarwienie od różowego do pomarańczowego.

samiec / samica
Długość ciała: 51–67 cm / 81–96 cm
Rozpiętość skrzydeł: ok. 101 cm
Masa ciała: 1,6–1,75 kg / ok. 1,45 kg

Indyk dziki?

Indyk dziki - etykieta gatunkowa

Indyk dziki
łac. Meleagris gallopavo, Linnaeus, 1758

Zamieszkuje lasy Ameryki Północnej. Samiec jest dużo większy od samicy; jego waga przekracza nawet 10 kg. Głowa i szyja są nagie, pokryte koralami w barwach od czerwonej po biało-niebieską. Indyk gniazdo zakłada na ziemi. Często składają do niego jaja dwie samice, po czym wysiadują je na zmianę. Ptaki te potrafią latać blisko ziemi na odległość nie większą niż 400 m; najczęściej wzbijają się w powietrze podczas ucieczki przed drapieżnikiem. Noc spędzają wysoko na drzewach. W USA pieczony indyk jest tradycyjną potrawą podczas Święta Dziękczynienia.

samiec
Długość ciała: 100–130 cm
Rozpiętość skrzydeł: 165–183 cm
Masa ciała: 9–22 kg

samica
Długość ciała: 76–95 cm
Rozpiętość skrzydeł: ok. 150 cm
Masa ciała: 9–22 kg

Gęś kielecka?

Gęś Kielecka - etykieta gatunkowa

Gęś kielecka
łac. Anser domesticus, Linnaeus, 1758
rasa rodzima

Gęś rodzimej rasy, którą wyróżnia duża odporność na niekorzystne warunki środowiska. Jest to ptak ekonomiczny w hodowli i raczej mało wymagający, jednocześnie łatwy w rozmnażaniu i o smacznym mięsie. Gęś kielecka charakteryzuje się białym upierzeniem, a jej łapy i dziób są pomarańczowo-czerwone. Jest to ptak głośny, a jego gęganie słychać z daleka. Samice są lżejsze od samców: ważą ok 3,5 kg. Masa ciała gęsiorów dochodzi nawet do ponad 4kg.

samiec / samica
Długość ciała: 86-96 cm
Rozpiętość skrzydeł: 165-183 cm
Masa ciała: 4-4,25 kg / 3,4-3,6 kg