Bernikla rdzawoszyja?

Bernikla Rdzawoszyja - etykieta gatunkowa

Bernikla rdzawoszyja
łac. Branta ruficollis, Pallas, 1769

Najmniejsza z bernikli i jedna z najładniejszych gęsi na świecie, nie do pomylenia z żadnym innym gatunkiem. Jest również jedną z najrzadszych gęsi na świecie. Ubarwienie samca i samicy niczym się nie różni. Terenem gniazdowania bernikli rdzawoszyjej jest tundra i lasotundra nad wybrzeżami lub rzekami w zachodniej części Syberii. Na przelotach spotykana w Polsce w stadach z innymi gatunkami gęsi, jest bardzo trudna do wypatrzenia, mimo wyróżniającego się upierzenia.
Występowanie: zachodnia Syberia; zimuje na wybrzeżach Morza Czarnego, południowo-zachodniej części Morza Kaspijskiego.
Pokarm: krótka młoda trawa, kłącza, cebulki dzikiego czosnku, nasiona, pszenica ozima.

Długość ciała: 53-60 cm
Rozpiętość skrzydeł: 110-125 cm
Masa ciała:
samiec 1,2-1,6 kg
samica 1-1,1 kg

Żuraw białoszyi?

Żuraw białoszyi - etykieta gatunkowa

Żuraw białoszyi
łac. Grus vipio, Pallas, 1811

Żuraw białoszyi preferuje tereny podmokłe: okolice bagien, brzegi jezior czy szerokie doliny rzeczne, sąsiadujące z łąkami i polami. Często występuje w towarzystwie innych żurawi, np. mandżurskich. Samce podczas tokowania podnoszą skrzydła i odrzucają głowę do tyłu, wydając przenikliwe dźwięki; następnie tańczą, kłaniają się, podskakują, biegają, podrzucają patyki lub trawę. Zdarza się nawet, że kilka samców potrafi wykonywać tańce godowe synchronicznie. Żurawie łączą się w pary na całe życie, a mimo to toki odbywają każdego roku, co zmniejsza agresję, łagodzi napięcia i wzmacnia więzi. Populacja żurawia białoszyjego maleje. Liczba ptaków żyjących na wolności wynosi obecnie 4800–5400 szt.
Występowanie: północno-wschodnia Mongolia, północno-wschodnie Chiny, południowo-wschodnia Rosja

samiec / samica
Długość ciała: 112–125 cm
Rozpiętość skrzydeł: ok. 200 cm
Masa ciała: ok. 5,6 kg

Śnieżyca cesarska?

Śnieżyca cesarska - etykieta gatunkowa

Śnieżyca cesarska
łac. Anser canagicus, Sevastianov, 1802

Śnieżyce cesarskie gniazdują na Alasce i północno-wschodniej Syberii (wybrzeże Morza Beringa). Są pozbawione dymorfizmu płciowego, co oznacza, że między samcem a samicą nie występują różnice w wyglądzie. Ze względu na pochodzenie należą do odpornych ptaków, dlatego bardzo dobrze znoszą warunki zimowe panujące w Polsce. Łączą się w pary na całe życie. W lipcu przechodzą okres pierzenia, czyli wymiany piór na nowe, przez co tymczasowo tracą zdolność do lotu. Jest to dla nich najbardziej niebezpieczny okres, wówczas często padają ofiarą Eskimosów.
Występowanie: Alaska, północno-wschodnia Syberia; zimuje na Wyspach Aleuckich i na wybrzeżach Oceanu Spokojnego

samiec / samica
Długość ciała: 66–85 cm
Rozpiętość skrzydeł: ok. 119 cm
Masa ciała: 2,7–3,2 kg

Ogorzałka?

Ogorzałka - etykieta gatunkowa

Ogorzałka
łac. Aythya marila, Linnaeus, 1761

Wędrowny gatunek kaczki należący do grążyc (kaczek nurkujących). Gniazduje na tundrowych jezio-rach górskich obfitujących w roślinność oraz na wybrzeżach morskich i bagnach. Żeruje, nurkując na głębokość ok. 6 m. Podobnie jak większość kaczek morskich, jest towarzyska i tworzy kilkutysięczne stada z innymi gatunkami kaczek. W Polsce pojawia się na zimowiskach (od września do listopada) i pozostaje aż do zamarznięcia zbiorników wodnych.
Występowanie: Islandia, Półwysep Skandynawski, Kamczatka, Aleuty, Alaska, wybrzeże Kanady

samiec / samica
Długość ciała: 40–50 cm
Rozpiętość skrzydeł: 72–83 cm
Masa ciała: 0,9–1,2 kg

Gęś mała?

Gęś mała - etykieta gatunkowa

Gęś mała
łac. Anser erythropus, Linnaeus, 1758

Gęś mała jest jedną z najmniejszych gęsi europejskich. Jak każdy ptak wodny preferuje tereny wokół rzek i jezior. Przelatuje nad Europą dwa razy w roku: na przełomie kwietnia i maja oraz od września do listopada. Wygląd samca i samicy jest podobny. Gniazduje na ziemi, składając 4–5 jaj w maju lub czerwcu. Samica wysiaduje jaja, a po wykluciu się młodych do opieki nad nimi dołącza samiec. Chcąc wylądować, gęś mała nie zmniejsza prędkości lotu stopniowo, lecz pikuje z dużą prędkością i wyhamowuje tuż nad ziemią (lub wodą).
Występowanie: północna Eurazja; zimuje na Bałkanach, w rejonie Morza Czarnego oraz w środkowej Azji

samiec / samica
Długość ciała: 53–66 cm
Rozpiętość skrzydeł: 120–135 cm
Masa ciała: 1,95–2,3 kg / 1,4–2,15 kg

Bażant?

Bażant Łowny - etykieta gatunkowa

Bażant
łac. Phasianus colchicus, Linnaeus, 1758

Za miejsce pierwotnego pochodzenia bażanta uważa się tereny współczesnej Gruzji, chociaż występuje na rozległym obszarze Azji. Do Polski przywieziony został w XVI w. Do tej pory jest hodowany i wypuszczany na wolność przez koła łowieckie. Gdyby zaniechano powyższych działań, polska populacja prawdopodobnie wymarłaby.
Występowanie: na wschód od Morza Czarnego, od Kaukazu do Chin; introdukowany w Europie, Ameryce Północnej, na Tasmanii i w Nowej Zelandii

samiec
Długość ciała: 70–90 cm
Długość skrzydła: 25–27 cm
Masa ciała: 0,75–1,9 kg

samica
Długość ciała: 50–60 cm
Długość skrzydła: 21–22 cm
Masa ciała: 0,6–1,4 kg

Bajkałówka?

Bajkałówka - etykieta gatunkowa

Bajkałówka
łac. Sibirionetta formosa, Georgi, 1775

W Europie oraz Ameryce Północnej pojawia się sporadycznie. Bytuje w okolicach zbiorników wodnych, gniazdując w zagłębieniu, często oddalonym od wody. W okresie godowym dymorfizm płciowy u bajkałówki jest silnie zaznaczony. Samiec posiada upierzenie czarno-kremowo-zielone na głowie, a tułów – w odcieniach brązu, zieleni oraz szarości. Upierzenie samicy, podobnie jak u innych kaczek, jest maskujące w kolorach brązu. Charakterystyczna jasna plamka znajduje się u nasady dzioba.
Występowanie: Syberia, wybrzeże Bajkału; zimuje w Japonii, Korei Południowej oraz w Chinach

samiec / samica
Długość ciała: 39–43 cm
Rozpiętość skrzydeł: 65–75 cm
Masa ciała: 0,36–0,52 kg

Mandarynka?

Mandarynka - etykieta gatunkowa

Mandarynka
łac. Aix galericulata, Linnaeus, 1758

Jest to gatunek kaczki nadrzewnej, która zakłada gniazda w dziuplach drzew pochylonych nad wodą czy w budkach lęgowych; rzadko również na ziemi, pod osłoną pnia lub gęstej roślinności. Samiec w okresie godowym uzyskuje przepiękne kolory, a w czasie spoczynku upodabnia się do samicy. Często mówi się, że to najpiękniejsze kaczki na świecie. W Chinach są symbolem wierności, ponieważ łączą się w pary na całe życie. Naturalnie występują we wschodnich i południowych Chinach, Tajwanie, Mandżurii, Japonii oraz na Sachalinie. W Polsce można spotkać dziko żyjące mandarynki np. w Łazienkach Królewskich, w liczbie ponad stu osobników.
Występowanie: wschodnie i południowe Chiny, Tajwan, Mandżuria, Japonia oraz Sachalin

samiec / samica
Długość ciała: 41–49 cm
Rozpiętość skrzydeł: 65–67 cm
Masa ciała: 0,43–0,69 kg