Osioł domowy?

Osioł domowy - etykieta gatunkowa

Osioł domowy
łac. Equus asinus, Linnaeus, 1758

Osioł został udomowiony ok. 6000 lat temu w Dolinie Nilu (Afryka). Obecnie hodowany jest na całym świecie jako zwierzę juczne, pociągowe, pod wierzch (głównie w słabo rozwiniętych krajach), a od niedawna także do onoterapii. Wyróżnia się spokojnym charakterem; jest przyjazny, ostrożny, inteligentny, ciekawski. Czasem bywa uparty, ale mimo tego pozostaje chętny do nauki. Przeładowany, dbając o własne zdrowie, nie pójdzie dalej dopóki nie zostanie częściowo odciążony. Ze skrzyżowania ogiera osła i klaczy konia rodzi się muł, natomiast z oślicy i ogiera konia – osłomuł.

samiec / samica
Wysokość w kłębie: 90–100 cm
Masa ciała: ok. 250 kg

samica
Długość ciąży: 12 miesięcy

Kuc szetlandzki?

Kuc szetlandzki - etykieta gatunkowa

Kuc szetlandzki
łac. Equus caballus, Linnaeus, 1758

Są to niewysokie koniki mierzące do 107 cm wzrostu w kłębie, które zamieszkują Wyspy Szetlandzkie: tereny położone na północ od Wielkiej Brytanii. Niegdyś wykorzystywane były w kopalniach, transporcie i w pracach na roli. Wypas od wieków odbywa się przez cały rok na dworze, bez stajni. Dzięki temu są bardzo silne, wytrzymałe, odporne na choroby i długowieczne. Wyróżniają się cierpliwym, spokojnym i łagodnym charakterem. Wiele światowej sławy gwiazd jeździectwa zaczynało swoją naukę od tych właśnie koni.

samiec / samica
Wysokość w kłębie: 71–107 cm
Masa ciała: ok. 220 kg

samica
Długość ciąży: 338–342 dni

Alpaka?

Alpaka - etykieta gatukowa

Alpaka
łac. Vicugna pacos, Linnaeus, 1758

Alpaki pochodzą z Ameryki Południowej, zamieszkują góry od wysokości 3500 do 5000 m n.p.m. Wyróżnia się dwie rasy: suri oraz huacaya. Hodowane są głównie dla wełny, która jest bardzo delikatna, ciepła i zdrowa. Produkuje się z niej m.in. hipoalergiczne kołdry, koce czy wysokiej jakości odzież. Prosimy pamiętać, że alpaki nie lubią głaskania po głowie, ponieważ posiadają w tym miejscu wrażliwe gruczoły zapachowe. Nie przestrzegając tej zasady, najpewniej zostaniemy opluci. Można ostrożnie dotykać szyi i tułowia.

samiec / samica
Wysokość w kłębie: 80–100 cm
Masa ciała: 50–80 kg

samica
Długość ciąży: 335-340 dni