POBIERZ ETYKIETĘ GATUNKOWĄ – PLIK PDF (rozmiar 2611 KB)
Felsuma madagaskarska
łac. Phelsuma grandis Gray, 1870
Jaszczurka należąca do rodziny gekonowatych, nazywana również „dniówką” ze względu na dzienny tryb życia. Pochodzi z Madagaskaru, gdzie spotkać ją można w lasach tropikalnych i subtropikalnych w północnej części wyspy.
Felsuma ma zielone ubarwienie (czasem niebiesko-zielone) z czerwonymi plamkami na grzbiecie oraz paskiem od nozdrza do oka. O ile plamki na grzbiecie nie muszą występować, tak pasek na głowie jest zawsze. Spód ciała jest kremowo-biały – jaśniejszy od reszty. W wyniku stresu gekon ten może delikatnie ciemnieć. Felsumy są terytorialne i agresywne w stosunku do innych osobników tej samej płci w okolicy. Jeśli samiec zaakceptuje inną felsumę wokół siebie, to będzie to samica, nigdy samiec. W naturze felsumy żywią się owadami i innymi bezkręgowcami, ale zlizują także nektar i pyłki z kwiatów, a nawet zjadają miękkie owoce.
Dojrzałość płciową felsumy osiągają po około roku; wtedy to samiec w ramach tańca godowego intensywnie kiwa głową i wydaje charakterystyczne dźwięki. Felsuma znajduje się na liście CITES w załączniku II, co oznacza, że każdy, kto ją posiada, musi ją zarejestrować.
Długość ciała: 30cm