Drzewołaz niebieski

Drzewołaz niebieski - etykieta gatunkowa

Drzewołaz niebieski
łac. Dendrobates tinctorius var. azureus Cuvier, 1797

Płaz bezogonowy z rodziny drzewołazowatych o charakterystycznym niebieskim ubarwieniu. Występuje w Ameryce Południowej: w Surinamie. Spotkać go można w lasach, gdzie przebywa na ziemi, blisko źródła wody, ale widywany jest również na drzewach na wysokości do 5m. Wydzielina skórna drzewołaza niebieskiego zawiera silną toksynę alkaloidową, która chroni go przed utratą wilgoci oraz przed drapieżnikami takimi jak ptaszniki czy węże. Grzbiet, boki i brzuch tego drzewołaza są jasnoniebieskie, a podgardle i kończyny – ciemnoniebieskie. Ciało pokryte jest czarnymi plamkami (z wyjątkiem kończyn).
Gatunek ten opisywany jest jako bardzo agresywny. Kijanki drzewołaza niebieskiego wykazują cechy kanibalistyczne, a osobniki dorosłe są bardzo terytorialne, co przekłada się na częste walki (szczególnie między samcami). Rozród polega na złożeniu kilku jaj, z których rozwijają się kijanki, początkowo żywiące się innymi, niezapłodnionymi jajami. Drzewołazy osiągają dojrzałość płciową w wieku 2 lat. Średnia długość życia drzewołazów niebieskich to 4-6 lat (w niewoli nawet 15 lat). W naturze żywią się owadami: mrówkami, chrząszczami, muchami, pająkami czy termitami.

Drzewołaz niebieski znajduje się na liście CITES w załączniku II, co oznacza, że każdy kto go posiada, musi go zarejestrować.

Długość ciała: 3,8-4,5 cm
Masa ciała: 3 g